Zapraszamy na spotkanie, na którym poddamy pod dyskusję ważny i aktualny temat. Porozmawiamy o narkotykach i o ich uregulowaniu prawnokarnym.

Substancje psychoaktywne i ich penalizacja już od XIX w. wzbudzają ogromne kontrowersje. W Polsce zagadnienie to obecne jest w dyskursie publicznym od lat 80. i co jakiś powraca na mównicę sejmową – choćby w kontekście zeszłorocznej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Biuro Analiz Sejmowych podaje, że w listopadzie 2012 r. za posiadanie narkotyków w zakładach karnych przebywało 2,8 tys. osób. Ich osadzenie kosztowało państwo polskie ponad 12 mln zł. Tylko dwóch na stu zamiast więzienia dostało dozór elektroniczny. Spojrzenie państw europejskich dotyczące przeciwdziałaniu narkomanii bywa niekiedy skrajnie różne – od legalnych coffee shop’ów po kary więzienia za posiadanie 0,2 g marihuany.

Na spotkaniu porównamy regulacje z ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii krajów europejskich wraz z polskimi. Zastanowimy się jakie są mocne i słabe strony naszych rozwiązań oraz na jakie inne rozwiązania należałoby zwrócić uwagę w kolejnych nowelizacjach. Chcemy, aby spotkanie dotyczyło nie tylko kwestii prawnych, ale również aspektów socjologicznych oraz uwarunkowań kulturowych.

Naszymi gośćmi będą:

dr Piotr Kładoczny – docent w Instytucie Prawa Karnego UW, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, autor wielu publikacji z dziedziny prawa karnego. Członek Rady Programowej Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego oraz Polskiej Sekcji Międzynarodowej Komisji Prawników;

Damian Sobczyk, „Mestosław” – twórca kanału na YouTube “Wiem co ćpiem”; w ramach swojej działalności promuje przeciwdziałanie uzależnieniom, wspiera racjonalną politykę narkotykową opartą na sprawdzonych na świecie rozwiązaniach. Jego praca magisterska na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych dotyczyła kwestii polityki UE wobec problemu narkotykowego. Od lutego 2018 r. aktywnie działa w Fundacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej, gdzie zajmuje się promocją, strategią oraz współorganizacją projektów
dotyczących psychodelików, redukcji szkód które niesie za sobą ich zażywanie, oraz profilaktyki uzależnień.

Z przykrością informujemy, że na spotkaniu niestety nie będzie mógł gościć prof. Krzysztof Krajewski, z przyczyn od Niego niezależnych.

Spotkanie odbędzie się 12 grudnia br. (czwartek) o godz. 20:00 w sali A3 (piętro -1) Collegium Iuridicum II (ul. Lipowa 4, obok BUW-u)

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/561206717784482/